FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Masz pytania? Być może padły one już wcześniej. Sprawdź naszą sekcję FAQ, którą dla wygody podzieliliśmy na 3 główne obszary:

  • Nabór

  • Przebieg nauki

  • Egzaminy zawodowe

Nabór

Pierwsze zajęcia odbywają się we wrześniu, jest to spotkanie organizacyjne online.
Nabór wniosków o przyjęcie do szkoły prowadzony jest do końca września.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, oczywiście z zastrzeżeniem, że złożony wniosek spełnia wymogi formalne.
Zarówno do kursów, jak i do egzaminów może podejść każdy, kto ukończył 18 lat, bez względu na wykształcenie. Jednak tylko osobom z wykształceniem minimum średnim zostanie wydany dyplom z tytułem technika.
W związku z charakterem zajęć praktycznych, Szkoła Partnerska Viessmann przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Kandydat musi więc mieć ukończone 18 lat lub obchodzić 18 urodziny do końca roku kalendarzowego, w którym rozpocznie naukę.
Przykładowo: jeśli zajęcia rozpoczynają się we wrześniu a ty kończysz 18 lat w grudniu, możesz zostać uczniem szkoły. Jeśli jednak twoje 18 urodziny przypadają na styczeń, wówczas zapraszamy cię do nas w kolejnym roku kalendarzowym.
Nie ma górnej granicy wiekowej przyjęcia do szkoły.
Wypełnij niezobowiązujący formularz, a następnie zapoznaj się z treścią otrzymanego maila. Znajdziesz w nim informacje o wybranym kierunku, w tym szczegóły dotyczące zapisu do szkoły.
Na początek proponujemy wstępne zapisanie się do szkoły, wypełniając formularz zgłoszeniowy – to jeszcze do niczego Ciebie nie zobowiązuje. Wypełnienie i wysłanie formularz zgłoszeniowego zajmuje niecałą minutę.

Następnie otrzymasz wiadomość e-mail, w której znajdziesz link do opłaty wpisowego w wysokości 270 zł. To właśnie wpłatę wpisowego traktujemy jako rezerwację miejsca na liście słuchaczy i zapisanie się do szkoły. Na opłacenie wpisowego masz czas do końca września (lub do wyczerpania się miejsc).

W kolejnym mailu otrzymasz dokumenty, które należy wypełnić, między innymi umowę. Większość potrzebnych dokumentów jesteśmy w stanie „podpisać” zdalnie, wypełniając je online.
Uwaga! Wpisowe nie podlega zwrotowi.
Jak najbardziej. Zdobyta na studiach wiedza teoretyczna rzadko wystarcza w pracy zawodowej. Nauka w Szkole Partnerskiej Viessmann dostarczy niezbędnej praktyki, a grafik zajęć z łatwością pogodzisz zarówno ze studiami dziennymi, jak i zaocznymi.

Przebieg nauki

Realizujemy podstawę programową kształcenia w zawodach zgodnie z Rozporządzeniem MEN: Dz.U. z 2019 r. poz. 991. Zainteresowanym udostępniamy informacje o realizowanych przedmiotach i liczbie godzin.
Nauka trwa ok. 1,5 roku, od (września do grudnia). Egzaminy odbywają się w czerwc/lipcu i styczniu/lutym.
Wykłady odbywają się on-line, za pośrednictwem platformy e-learningowej. Są one prowadzone na żywo, a także nagrywane i udostępniane słuchaczom, wraz z przygotowanymi przez wykładowców prezentacjami.
Zajęcia praktyczne prowadzone są głównie na terenie oddziałów firmy Viessmann (Wrocław, Mysłowice, Piaseczno, Komorniki), czasami także na terenie jednostek współpracujących (firmy, instytuty naukowe).
Wykłady odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Rozpoczynają się o 19:00 i trwają 2-3 godzin.
Zajęcia praktyczne odbywają się w weekendy, raz w miesiącu. W wybrane miesiące zajęcia praktyczne mogą odbywać się częściej.
Harmonogram zajęć udostępniany jest uczniom na stronie internetowej szkoły.
Wystarczy prosty sprzęt z przeglądarką internetową: komputer stacjonarny, laptop, tablet, a nawet smartfon. Do odsłuchania wykładów potrzebne będą głośniki lub słuchawki. Platforma e-learningowa dostępna jest w przeglądarce, niczego nie trzeba instalować.
Platforma e-learningowa nie ma wysokich wymagań w zakresie odbioru i przesyłu danych. Najbardziej komfortowe jest stałe łącze, ale wykładów z powodzeniem można też słuchać z wykorzystaniem transferu danych z telefonu lub za pośrednictwem hot-spota mobilnego.
Nie. Rozumiemy, że nie zawsze życie zawodowe i osobiste pozwala na jednorazowe poświęcenie kilku godzin o danej porze, dlatego wykłady są nagrywane i udostępniane. Warto w nich jednak uczestniczyć z uwagi na możliwość zadawania pytań i uczestnictwo w ciekawych dyskusjach.
Tak. Rozumiemy, że życie bywa nieprzewidywalne. Kursant może odrobić zajęcia praktyczne z inną grupą, także w innym oddziale szkoły. Jeśli nie ma takiej możliwości, zapraszamy do nieodpłatnego uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez firmę Viessmann sp. z o.o., dotyczących danej tematyki.

Egzaminy zawodowe

Tak, za uczestnictwo w państwowym egzaminie zawodowym pobierana jest opłata w wysokości 200 zł.
Egzamin składa się z dwóch części. W części teoretycznej rozwiązujesz test pisemny. W części praktycznej wykonujesz zadanie na ściance montażowej.
Oba egzaminy odbywają się w placówce każdorazowo typowanej przez właściwą Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
Co roku odbywają się dwie sesje egzaminacyjne: w styczniu i lutym oraz w czerwcu i lipcu. Do egzaminu możesz przystąpić od razu po ukończeniu kursu (latem) lub w kolejnej sesji (początkiem kolejnego roku).
Egzamin możesz zdawać ponownie w kolejnej sesji egzaminacyjnej. Zdajesz tylko tę część, na której nie powiodło ci się poprzednim razem.
Nie później niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem sesji, należy złożyć Deklarację przystąpienia do egzaminów. Jeśli zatem chcesz zdawać egzamin od razu po kursie, deklarację musisz złożyć jeszcze w trakcie nauki. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest ukończenie kursu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Masz wątpliwości? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego i mailowego oraz do wypełnienia niezobowiązującego formularza online.

Zapisz się wstępnie

Rekrutacja trwa

To do niczego nie zobowiązuje.
Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 17.00

odpowiadamy w ciągu 24 godzin