Czy warto zostać technikiem chłodnictwa i klimatyzacji?

Branża chłodnicza i klimatyzacyjna dynamicznie się rozwija. Z tego powodu wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się projektowaniem, produkcją, montażem oraz konserwacją tego typu urządzeń. Niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, a także coraz częściej także w gospodarstwach domowych trudno obejść się bez urządzeń klimatyzacyjnych oraz chłodniczych.

Trudno jest wymienić dziedzinę, w której obecnie nie stosuje się regulowania temperatury produktów, maszyn lub pomieszczeń. W związku z tym rośnie liczba stosowanych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodzących, które wymagają właściwego zaprojektowania, wyprodukowania oraz specjalistycznego montażu, uruchomienia, regulacji, konserwacji i w końcu wymiany. Branża chłodnicza i klimatyzacyjna rozwijają się jak nigdy dotąd i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych specjalistów.

Czy warto wybrać technikum klimatyzacji?

Jak najbardziej, ten kierunek jest zawodem przyszłości. Daje on możliwość zarówno rozpoczęcia pracy na własnych zasadach jako samodzielny specjalista, jak i znalezienia stabilnego stanowiska na etacie w większym zespole. Warto więc wykonywać zawód technika klimatyzacji, tym bardziej, że i na zarobki nie można narzekać.

Technik chłodnictwa klimatyzacji – perspektywy

Technik serwisant chłodnictwa i klimatyzacji może pracować na wiele sposobów i w różnych środowiskach. Może pracować jako samodzielny specjalista lub członek większego zespołu, jako monter zakładowy składający i kompletujący urządzenia w bazie lub jako instalator pracujący u klienta.

Chłodnictwo i klimatyzacja tworzą niezwykle rozbudowaną branżę, która pozwala na prace w różnych środowiskach i na wielu stanowiskach. Urządzenia wentylacyjne, chłodnicze, a także pompy ciepła są obecnie bardzo powszechnie stosowane. W związku z czym technik chłodnictwa i klimatyzacji może podjąć pracę w firmach produkujących tego typu urządzenia, a także w biurach projektowych, firmach serwisujących oraz budowlanych.

Co więcej, jako technik chłodnictwa i klimatyzacji wcale nie musisz decydować się na podjęcie stanowiska na etacie. Zamiast tego możesz prowadzić własną działalność i jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na duże zyski.

Aby rozpocząć karierę jako technik chłodnictwa i klimatyzacji, należy przejść odpowiedni kurs i uzyskać uprawnienia.

Niedobór fachowców

Według informacji statystycznych urzędów pracy, technika chłodnictwa i klimatyzacji oraz montera urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych uznaje się za zawody maksymalnie deficytowe.

Wiemy doskonale, że w polskich szkołach nie kształciło się fachowców w tej dziedzinie od kilkudziesięciu lat (w tym czasie prowadzono jedynie specjalistyczne kursy umiejętności zawodowych). Zawód technika chłodnictwa i klimatyzacji wprowadzono do techników ponownie dopiero w 2014 roku.

Wniosek jest prosty – najpewniej rynek pracy wchłonie wszystkich posiadających takie kwalifikacje.

Zarobki technik chłodnictwa i klimatyzacji

Technicy chłodnictwa i klimatyzacji mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie z dwóch powodów.

Po pierwsze obecnie niemal we wszystkich dziedzinach stosuje się regulacje temperatury pomieszczeń, maszyn, a także produktów. Technicy chłodnictwa znajdą zatem zatrudnienie w różnych środowiskach i z pewnością będą mieć możliwość znalezienia posady, która spełni ich oczekiwania, także finansowe.

Drugą istotną kwestią jest niedobór fachowców. Jak wynika z danych statystycznych urzędu pracy, zawód technika chłodnictwa i klimatyzacji jest jednym z najbardziej deficytowych na rynku co przekłada się na atrakcyjne zarobki. Przyczyną tego jest fakt, że w Polsce nie kształciło się tego typu specjalistów przez wiele lat, a sam zawód technika chłodnictwa i klimatyzacji został wprowadzony do techników ponownie dopiero w 2014 roku.

Zapotrzebowanie rynku pracy na fachowców z tej branży jest tak duże, że niemal każdy może znaleźć pracę, która zapewni mu dobre warunki.

Oczywiście na to, jak wysokie będą zarobki technika chłodnictwa i klimatyzacji , wpływa kilka czynników.  Zarobki w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej zależą od: poziomu doświadczenia, niezawodności, dyspozycyjności, zakresu odpowiedzialności (np. praca jako samodzielny specjalista lub członek zespołu w większej firmie).

Pewna praca technika serwisanta

Wciąż rośnie liczba zastosowań urządzeń wentylacyjnych, chłodniczych, czy pomp ciepła w różnych dziedzinach gospodarki. Rośnie ilość urządzeń, które z kolei trzeba serwisować, konserwować, regulować, remontować i zastępować nowym.

Technika chłodnicza to bardzo rozwojowa branża, w której będziesz mógł świadczyć swoje usługi gospodarstwom domowym, firmom usługowym/produkcyjnym, czy instytucjom.

Zapisz się wstępnie

Rekrutacja trwa

To do niczego nie zobowiązuje.
Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 17.00

odpowiadamy w ciągu 24 godzin