Wynagrodzenie stanowi ważny aspekt w kontekście wyboru ścieżki zawodowej. Według danych z siódmej edycji raportu „Szczęście w pracy” zrealizowanego na zlecenie Jobhouse, aż 91% Polaków uważa, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie z pracy są satysfakcjonujące zarobki. Perspektywiczną branżą, w której można liczyć na dobrą pensję, jest HVAC. Ile zarabiają technicy chłodnictwa i klimatyzacji?
Zapotrzebowanie na techników chłodnictwa i klimatyzacji
Osoby, które są wyspecjalizowane w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji mogą podjąć pracę w wielu miejscach. Technicy potrzebni są w firmach zajmujących się produkcją urządzeń wentylacyjnych, chłodniczych czy też pomp ciepła. Fachowcy poszukiwani są do sprzedaży, montażu, serwisowania, kontrolowania i konserwacji klimatyzacji czy też sprzętu chłodniczego.
Klimatyzacja zakładana jest w domach prywatnych, biurach, sklepach, punktach usługowych czy przedsiębiorstwach. Systemy chłodnicze montowane są w rozmaitych branżach. Dobrze płatna praca czeka w przedsiębiorstwach budowlanych i instalacyjnych. Deficyt w tych zawodach sprawia, że specjaliści mogą liczyć na konkurencyjne zarobki.
Zróżnicowane zarobki w branży HVAC
Jeśli występują braki kadrowe, pracownicy mogą przebierać w ofertach pracy, szukając najkorzystniejszych warunków. Tak jest również w tym przypadku. Pracodawcy muszą konkurować ze sobą o znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych ludzi. Według danych zawartych w serwisie Wynagrodzenia.pl miesięczna średnia pensja monterów klimatyzacji i wentylacji wynosi 5700 zł brutto. 25% osób zatrudnionych w tej branży otrzymuje więcej niż 7450 zł brutto. Można też liczyć na benefity pozapłacowe.
Przeglądając oferty pracy dla techników chłodnictwa i klimatyzacji, można zauważyć, że pracownicy mogą oczekiwać stabilnego zatrudnienia – oferowana jest im umowa o pracę. Również nie brakuje etatów dla wyspecjalizowanych handlowców, których pensja poza podstawą jest dodatkowo zasilana przez atrakcyjny system premiowy zależny od wyników.
Dobrą opcją dla fachowców z zakresu chłodnictwa i klimatyzacji jest też założenie własnej działalności gospodarczej. Zapotrzebowanie na usługi związane z instalacją, naprawą i obsługą urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i chłodniczych jest duże i wciąż wzrasta. Pozytywne referencje od zadowolonych klientów mogą przyczynić się do rozwoju firmy. Osoby przedsiębiorcze i rzetelnie wykonujące swoją pracę, osiągają w tej dziedzinie sukces.
Od czego zależą zarobki specjalistów od chłodnictwa i klimatyzacji?
Na wysokość zarobków w branży chłodnictwa i klimatyzacji wpływa wielkość firmy, jej lokalizacja, jak i rodzaj wykonywanych przez technika zajęć. Wystarczy przejrzeć serwisy z ogłoszeniami o pracę, by upewnić się, że zapotrzebowanie w tym sektorze jest duże. Rozwijając swoje umiejętności, zdobywając wykształcenie i doświadczenie, można szukać jak najlepszej opcji finansowej, otworzyć swój biznes, zdobywać zlecenie lub zatrudnić się w firmie o ugruntowanej pozycji, która oferuje intratne stanowiska i możliwości rozwoju. Wykwalifikowani monterzy klimatyzacji i wentylacji, technicy zajmujący się chłodnictwem, czy też specjaliści od pomp ciepła znajdą pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą.