Z roku na rok rośnie sprzedaż klimatyzacji. Globalne ocieplenie prowadzi do tego, że występują coraz gorętsze lata, co z kolei przyczynia się do wzrostu zapotrzebowanie na urządzenia z tej dziedziny. Osoby, które zajmują się instalacją, obsługą i modernizacją sprzętu chłodniczego i klimatyzacji nie mogą narzekać na brak zajęć. Dlaczego klimatyzacje to rynek przyszłości i czy warto związać swoją karierę zawodową z tą branżą? Podpowiadamy!
Rosnąca popularność branży klimatyzacyjnej
Postęp technologiczny sprawia, że sprzęt wytwarzający i pomagający utrzymać odpowiednią temperaturę z produktu luksusowego staje się podstawowym wyposażeniem. Chętnie montowany jest w obiektach przemysłowych, biurowcach, centrach handlowych, bazach noclegowych, środkach transportu, a coraz częściej również w budynkach mieszkalnych. Polska, choć jest położona w obszarze klimatu umiarkowanego, zaczyna odczuwać skutki zmian klimatycznych – okres letni się wydłuża, a wysokie temperatury w czasie ciepłych miesięcy zachęcają do tego, by korzystać z urządzeń klimatyzacyjnych, które pomagają normalnie funkcjonować podczas upałów.
Klimatyzacja w smart home
Rynek HVAC, czyli branża inżynierii sanitarnej zajmująca się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją ściśle współpracuje z sektorem budowlanym. Rozwój gospodarczy sprawia, że inwestorzy dostrzegają i wykorzystują jej potencjał, naśladując kraje zachodnie. Coraz częściej zintegrowane systemy stosowane są w zakresie inteligentnego zarządzania budynkami. Smart home to domy przyszłości, które pomagają stworzyć optymalne warunki dla mieszkańców, a wszystko to z zastosowaniem najnowszych technologii, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić energię, ale do jej pozyskania wykorzystują również źródła odnawialne. Jednym z przykładów może być sprężarka w klimatyzatorze zasilana przez panele fotowoltaiczne. Inwestowanie w modernistyczne rozwiązania to wygoda, komfort i niższe rachunki dla użytkowników przy korzystaniu z zasobów przyrody.
Nowoczesne urządzenia
Klimatyzatory nowej generacji nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale też poprawiają jakość powietrza – oczyszczają i jonizują je. Dodatkową funkcją jest regulacja wilgotności. Nowoczesne instalacje usprawniają przepływ powietrza, by zapewnić jego odpowiednią ilość. Ta funkcja jest szczególnie cenna w przypadku wieżowców, w których okna nie są otwierane lub przy pomieszczeniach o dużej powierzchni, jak np. galerie handlowe. Choć urządzenia montowane są w celu zapewnienia niższych temperatur, gdy za oknem panuje upał, mogą służyć również do ogrzewania wnętrz. Kto nie marzy o takich funkcjonalnościach? Coraz więcej osób chce wdrożyć nowoczesne rozwiązania w swoich domach, biurach i miejscach pracy. Firmom, które świadczą usługi w tej branży, brakuje wolnych terminów. Myślisz, by szkolić się w tym kierunku? To świetny pomysł!
Instalacja, obsługa i modernizacja urządzeń klimatyzacyjnych
Potrzebni są wykwalifikowani pracownicy, którzy zajmą się montowaniem i serwisem klimatyzacji. Ta gałąź gospodarki zarówno w Polsce, jak i za granicą coraz prężniej się rozwija. Cenieni są specjaliści, którzy nadążają za zmieniającymi się technologiami, są dobrze wyszkoleni z zastosowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie OZE, technik klimatyzacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych. Zarówno duże przedsiębiorstwa, małe firmy, jak i osoby prywatne korzystają z tego typu usług. Ciężko znaleźć wolny termin u fachowców z tej branży. Chcesz zostać jednym z nich? Sprawdź ofertę Szkoły Partnerskiej Viessmann.
Technik serwisant chłodnictwa
Ukończenie półtorarocznego kursu na kierunku technik serwisant chłodnictwa otwiera perspektywy pracy w Polsce i za granicą. Można znaleźć etat w jednej z firm lub założyć własną działalność gospodarczą. Montaż urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych i pomp ciepła to szansa na wysokie zarobki i pewne zatrudnienie. Możliwość pobierania nauki w formie zdalnej to ciekawa perspektywa dla osób, które chcą się przebranżowić. E-learning pozwala połączyć pracę ze zdobywaniem wykształcenia.