Przyszłościowy zawód – Technik chłodnictwa i klimatyzacji

Przyszłościowy zawód – Technik chłodnictwa i klimatyzacji

W obecnych czasach nowoczesne systemy klimatyzacyjne należą do standardów. Nie tylko firmy, przedsiębiorstwa czy też obiekty usługowe i handlowe korzystają z udogodnienia, jakim jest możliwość regulowania temperatury pomieszczeń. Potrzebni są specjaliści, którzy będą instalować i serwisować urządzenia. Również obszary zawodowe związane z chłodnictwem, wentylacjami, czy pompami ciepła odnotowują braki kadrowe. Chcąc zdobyć perspektywiczne zatrudnienie, warto pomyśleć o pracy na stanowisku technika chłodnictwa i klimatyzacji.

Zapotrzebowanie na specjalistów z branży techniki chłodniczej i klimatyzacyjnej

Deficyt pracowników w branży chłodniczej związany jest z tym, że w latach ubiegłych kierunki techniczne z tego zakresu nie cieszyły się dużą popularnością. Zawód technika chłodnictwa i klimatyzacji został wpisany do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego dopiero w 2014 roku, co było odpowiedzią na intensywny rozwój sektora. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wciąż jest duże. Branża się rozwija, wprowadzane są nowe technologie, systemy chłodnicze i klimatyzacyjne potrzebne są w wielu miejscach zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Gdzie technicy chłodnictwa i klimatyzacji mogą znaleźć pracę?

Poza firmami zajmującymi się instalacją i serwisowaniem systemów klimatyzacyjnych, które wciąż poszukują specjalistów, osoby o odpowiednich kwalifikacjach mogą zdobyć pracę m.in. w biurach projektowych, przedsiębiorstwach transportowych, czy też przy produkcji urządzeń chłodniczych oraz w miejscach ich dystrybucji.

Przeglądając ogłoszenia, można znaleźć atrakcyjne oferty zatrudnienia monterów klimatyzacji, specjalistów instalujących systemy chłodnicze, serwisantów, a także handlowców czy też pracowników linii produkcyjnej. Potrzebni są doświadczeni fachowcy, ale zatrudnia się także osoby, które dopiero zdobyły kwalifikacje. Praca czeka także na inżynierów i projektantów, co jest motywacją do tego, by podnosić swoje kwalifikacje z danego obszaru zawodowego.
Warto także rozważyć opcję założenia działalności gospodarczej w sektorze chłodnictwa i klimatyzacji i rozwoju własnego biznesu. Działanie na swój rachunek może być bardziej opłacalne pod względem finansowym. Zapewnia też większą elastyczność w kwestii nawiązywania współpracy, czy też określania godzin i czasu pracy.

Rozwój branży i technologie przyszłości

Na perspektywy zatrudnienia specjalistów z sektora klimatyzacji i chłodnictwa wpływ ma także ciągły rozwój branży. Wprowadzanie nowych technologii, udoskonalanie systemów i stosowanie innowacji zmienia sposób wykorzystania urządzeń. Inteligentne sterowanie, korzystanie ze sztucznej inteligencji to wyzwania stojące przed osobami, które wiążą swoją karierę z tym obszarem zawodowym. To także szansa na rozwój, poszerzanie kompetencji i spełnienie zawodowe przy realizowaniu rozmaitych projektów.

Zapisz się wstępnie

Rekrutacja trwa

To do niczego nie zobowiązuje.
Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 17.00

odpowiadamy w ciągu 24 godzin