Technik chłodnictwa i klimatyzacji
Technik chłodnictwa i klimatyzacji jest zawodem deficytowym na polskim rynku pracy. Dlaczego? Przez wiele lat w naszym kraju nie kształcono specjalistów z tej dziedziny, a zapotrzebowanie na nich nieustannie rosło.
Dopiero w 2014 roku zawód technika montażu klimatyzacji został znów przywrócony do polskich szkół, jednak liczba wykształconych od tamtej pory fachowców wciąż jest niewystarczająca. Podsumowując, rynek potrzebuje specjalistów.
Wszystko ze względu na dynamiczny rozwój branży, jaką jest chłodnictwo oraz klimatyzacja. Niemal w każdym gospodarskie domowym oraz w każdym przedsiębiorstwie wykorzystywanie tego typu rozwiązań technologicznych jest na porządku dziennym.
Technika wentylacji i klimatyzacji - praca
Praca technika chłodnictwa i klimatyzacji daje wiele możliwości. Urządzenia i instalacje muszą zostać nie tylko zaprojektowane, czy wyprodukowane, ale później również sprawdzane, serwisowane oraz wymieniane na nowe w razie konieczności. Inną ważną kwestią jest także dopasowanie rozwiązania do potrzeb klienta. Dlatego technicy często odnajdują się również w roli konsultanta lub handlowca, ponieważ doskonale znają sprzedawany produkt.
Forma pracy również jest zróżnicowana. Jedni odnajdą się pracując z zespołem w dużej firmie, natomiast inni zdecydują się na otworzenie własnej działalności i bycie niezależnym specjalistą. Ze względu na duże zapotrzebowanie rynku, zarówno jedni, jak i drudzy mogą liczyć na stałe zlecenia i atrakcyjne zarobki. Wiele osób pracuje „na miejscu”, jednak często zdarzają się oferty pracy z koniecznością dojazdów do klienta. W większości przypadków tego typu zlecenia są jeszcze bardziej dochodowe.
Branże, w których technik klimatyzacji i chłodnictwa lub kurs chłodnictwa i klimatyzacji może znaleźć zatrudnienie to między innymi produkcja, usługi, transport, handel. To sprawia, że lista posad, które ma szanse objąć, jest naprawdę długa, są to m.in. konserwator, monter maszyn i urządzeń, projektant instalacji czy handlowiec.
Technik chłodnictwa jest obecnie zawodem deficytowym. Oznacza to, że ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, mogą oni dyktować warunku płacowe. Dlatego zarówno osoby poszukujący pracy na etacie, jak i fachowcy prowadzący własną działalność mogą liczyć na wysokie zarobki.
Jak zostać serwisantem klimatyzacji i chłodnictwa?
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie kariery w branży chłodniczej jest oczywiście zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności. Wygodną opcją jest technikum montażu klimatyzacji w trybie zaocznym. Pozwala na zdobywanie wiedzy nawet osobom pracującym lub uczących się w innych miejscach. Szkoła trwa 1,5 roku i jest podzielona na dwa etapy, z których każdy kończy się egzaminem.
Zapotrzebowanie na techników urządzeń chłodniczych z pewnością będzie wzrastać w najbliższych latach, dlatego jest to zawód przyszłościowy, który z pewnością przyniesie też satysfakcjonujące dochody.
Technik urządzeń chłodniczych - szkoła
Po ukończeniu technikum i otrzymania uprawnień do wykonywania zawodu technika chłodnictwa i klimatyzacji możesz zajmować się m.in. wykonywaniem robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła, kontrolą eksploatacji i organizacją robót związanych z montażem tych urządzeń.
Po ukończeniu cyklu kształcenia i uzyskaniu pozytywnych wyników z egzaminów słuchacz posiadający wykształcenie średnie lub średnie branżowe, uzyskuje tytuł Technika chłodnictwa i klimatyzacji.