Sektor budowlany to gałąź gospodarki, która od lat zmaga się z największym deficytem pracowników. Na rynku pracy brakuje osób wykonujących zawody techniczne. Wśród specjalistów, którzy mogą liczyć na pewne zatrudnienie, są m.in. technicy klimatyzacji i chłodnictwa. Dlaczego warto kształcić się w tym kierunku i skąd się bierze luka na fachowców z tej branży?
Zapotrzebowanie na techników klimatyzacji i chłodnictwa
Rozwój gospodarczy, coraz gorętsze lata i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań sprawia, się branża klimatyzacyjna cieszy się coraz większą popularnością. Zapotrzebowanie na pracowników tego sektora rośnie. Brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Starsi fachowcy nie nadążają za zmieniającymi się technologiami, część z nich przeszła na emeryturę. Dużym wyzwaniem dla energetyki jest luka pokoleniowa. Kierunek technik klimatyzacji i chłodnictwa pojawił się w systemie kształcenia kilka lat temu, zaczyna być coraz bardziej popularny, jednak rynek wciąż potrzebuje fachowców z tej dziedziny. Wielu młodych ludzi nie ma sprecyzowanych planów dotyczących kariery, wybierają liceum ogólnokształcące i przypadkowe studia, po których ciężko znaleźć pracę. Skorzystanie z półtorarocznego kursu w szkole Viessmann, zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu, jest szansą na pewne zatrudnienie.
Dlaczego warto zostać technikiem klimatyzacji i chłodnictwa?
Niedobór pracowników to jeden z mocnych argumentów przemawiających za tym, że warto związać swoją przyszłość z tą dziedziną. Rozwój branży klimatyzacyjnej wiąże się ze wzrostem ilości sprzętu, które trzeba zaprojektować, wyprodukować, dobierać, instalować, konserwować i wymieniać. Klimatyzacje, urządzenia chłodnicze, wentylacyjne i pompy ciepła muszą być obsługiwane przez osoby, które mają niezbędne do tego kwalifikacje. Maszyny do regulowania temperatury pomieszczeń, produktów i sprzętów znajdują się w różnych dziedzinach gospodarki. Technicy świadczą usługi dla małych i wielkich firm w sektorze prywatnym, jak również państwowym. Doskwierające upały wpływają na to, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakładanie klimatyzacji w swoich domach i mieszkaniach.
Praca technika klimatyzacji i chłodnictwa
Na absolwentów kierunku technik klimatyzacji i chłodnictwa czeka wiele możliwości wyboru ścieżki zawodowej. Fachowcy z tej dziedziny potrzebni są do nadzoru przy pracach instalacyjnych i do obsługi, a także serwisowania klimatyzacji w pojazdach mechanicznych, sprzęcie AGD i w budynkach. Technikę chłodniczą wykorzystuje się w różnych zakładach przemysłowych. Jest duże zapotrzebowanie również na specjalistów w sektorze odnawialnych źródeł energii. Praca odznacza się dużą różnorodnością. Można znaleźć zatrudnienie w usługach, ale też produkcji, handlu czy w transporcie. Kończąc specjalizację, będziesz wyposażony w wiedzę z zakresu elektrotechniki i termodynamiki. To zajęcie dla osób, które nie boją się nowych wyzwań i potrafią dostosować do wciąż zmieniającego rynku. Rozwój proekologicznych rozwiązań i nowych technologii sprawia, że wciąż przybywa miejsc pracy, a specjalistom brakuje wolnych terminów. Braki kadrowe wpływają na opłacalność zawodu. Pracownicy mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Zarobki zależne są od obszaru, sposobu i zakresu wykonywania pracy, umiejętności i dyspozycji – trafiają się zlecenia wyjazdowe. Osoby przedsiębiorcze, które nie boją się nowych wyzwań, mogą zająć się świadczeniem usług na własny rachunek. Dobry fachowiec będzie polecany przez zadowolonych klientów.