Zawód deficytowy – technik klimatyzacji i chłodnictwa

Sektor budowlany to gałąź gospodarki, która od lat zmaga się z największym deficytem pracowników. Na rynku pracy brakuje osób wykonujących zawody techniczne. Wśród specjalistów, którzy mogą liczyć na pewne zatrudnienie, są m.in. technicy klimatyzacji i chłodnictwa. Dlaczego warto kształcić się w tym kierunku i skąd się bierze luka na fachowców z tej branży?

Zapotrzebowanie na techników klimatyzacji i chłodnictwa

Rozwój gospodarczy, coraz gorętsze lata i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań sprawia, się branża klimatyzacyjna cieszy się coraz większą popularnością. Zapotrzebowanie na pracowników tego sektora rośnie. Brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Starsi fachowcy nie nadążają za zmieniającymi się technologiami, część z nich przeszła na emeryturę. Dużym wyzwaniem dla energetyki jest luka pokoleniowa. Kierunek technik klimatyzacji i chłodnictwa pojawił się w systemie kształcenia kilka lat temu, zaczyna być coraz bardziej popularny, jednak rynek wciąż potrzebuje fachowców z tej dziedziny. Wielu młodych ludzi nie ma sprecyzowanych planów dotyczących kariery, wybierają liceum ogólnokształcące i przypadkowe studia, po których ciężko znaleźć pracę. Skorzystanie z półtorarocznego kursu w szkole Viessmann, zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu, jest szansą na pewne zatrudnienie.

Dlaczego warto zostać technikiem klimatyzacji i  chłodnictwa?

Niedobór pracowników to jeden z mocnych argumentów przemawiających za tym, że warto związać swoją przyszłość z tą dziedziną. Rozwój branży klimatyzacyjnej wiąże się ze wzrostem ilości sprzętu, które trzeba zaprojektować, wyprodukować, dobierać, instalować, konserwować i wymieniać. Klimatyzacje, urządzenia chłodnicze, wentylacyjne i pompy ciepła muszą być obsługiwane przez osoby, które mają niezbędne do tego kwalifikacje. Maszyny do regulowania temperatury pomieszczeń, produktów i sprzętów znajdują się w różnych dziedzinach gospodarki. Technicy świadczą usługi dla małych i wielkich firm w sektorze prywatnym, jak również państwowym. Doskwierające upały wpływają na to, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakładanie klimatyzacji w swoich domach i mieszkaniach.

Praca technika klimatyzacji i chłodnictwa

Na absolwentów kierunku technik klimatyzacji i chłodnictwa czeka wiele możliwości wyboru ścieżki zawodowej. Fachowcy z tej dziedziny potrzebni są do nadzoru przy pracach instalacyjnych i do obsługi, a także serwisowania klimatyzacji w pojazdach mechanicznych, sprzęcie AGD i w budynkach. Technikę chłodniczą wykorzystuje się w różnych zakładach przemysłowych. Jest duże zapotrzebowanie również na specjalistów w sektorze odnawialnych źródeł energii. Praca odznacza się dużą różnorodnością. Można znaleźć zatrudnienie w usługach, ale też produkcji, handlu czy w transporcie. Kończąc specjalizację, będziesz wyposażony w wiedzę z zakresu elektrotechniki i termodynamiki. To zajęcie dla osób, które nie boją się nowych wyzwań i potrafią dostosować do wciąż zmieniającego rynku. Rozwój proekologicznych rozwiązań i nowych technologii sprawia, że wciąż przybywa miejsc pracy, a specjalistom brakuje wolnych terminów. Braki kadrowe wpływają na opłacalność zawodu. Pracownicy mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Zarobki zależne są od obszaru, sposobu i zakresu wykonywania pracy, umiejętności i dyspozycji – trafiają się zlecenia wyjazdowe. Osoby przedsiębiorcze, które nie boją się nowych wyzwań, mogą zająć się świadczeniem usług na własny rachunek. Dobry fachowiec będzie polecany przez zadowolonych klientów.

Zapisz się wstępnie

Rekrutacja trwa

To do niczego nie zobowiązuje.
Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 17.00

odpowiadamy w ciągu 24 godzin